Archiwum - 06/2016

Małopolski Ogród Sztuk

komentarzy: 0
30 Czerwiec 2016

Jedna z najciekawszych realizacji krakowskich ostatnich lat. Małopolski Ogród Sztuki biura architektonicznego Krzysztofa Ingardena i Jacka Ewy. Budynek, który wzbudza niekwestionowany zachwyt autorytetów oraz zwykłych użytkowników. Inwestycja otrzymała niezliczoną ilość nagród i wyróżnień – przyznawanych przez media, samorządy, stowarzyszenia i fundacje architektoniczne polskie i zagraniczne. MOS stał się budynkiem – ikoną.

A my mamy niekwestionowaną przyjemność z faktu, że zainstalowano w nim wykładziny Vorwerk dostarczone przez naszą firmę.

Małopolski Ogród Sztuk to multimedialne centrum kultury w którym mieści się przede wszystkim nowa, wielofunkcyjna scena Teatru im. Juliusza Słowackiego oraz mediateka, która jest użytkowana przez Bibliotekę Wojewódzką. Autorzy projektu określają ją jako „współczesny dom kultury” oraz „artystyczną przestrzeń, gotową do uprawiania wszelkich form sztuki”. Bryła budynku poprzez poprowadzenie linii dachu adekwatnie do otaczających ją starych kamienic, oraz przeszklenie odsłaniające zabytkową elewację wpisuje się idealnie w tkankę historycznego Krakowa. Przeszklona hala może być odkrytą przestrzenią do plenerowych wystaw, happeningów oraz innej działalności artystycznej, a jednocześnie umożliwiła architektom wprowadzenie dużej ilości naturalnego światła i  zieleni do przestrzeni jakby nie było ogrodu.

W jednym ze skrzydeł budynku dostępna jest nowoczesna mediateka, w której zgromadzono multimedialne zasoby książek i muzyki, w drugim - wielofunkcyjna sala widowiskowa dla 290 osób, w której będą odbywały się wystawy, konferencje, koncerty, przedstawienia teatralne. W budynku znajduje się także sala kinowa. Wnętrza budynku utrzymane są w spokojnej kolorystyce – dominuje biel, szarości, stal, szkło – wszystko co pozwala w pełni skupić się na odczuwaniu sztuki. W takiej stylistyce utrzymano też pomieszczenia biurowe – żywe kolory wprowadzają, zmieniające się drukowane materiały promujące działalność MOS. Mediatekę ożywiono kolorowymi siedziskami, regałami wypełnionymi kolorowymi okładkami publikacji oraz pełnym przeszkleniem wychodzącym na halę z ogrodem.

Całość wiąże szara, ekskluzywna wykładzina dywanowa Vorwerk, która tutaj stanowiła po prostu bazę do zaaranżowania przestrzeni zgodnie z ich stałą lub czasową funkcją.

Każdego kto będzie w Krakowie gorąco zachęcamy do odwiedzin w Małopolskim Ogrodzie Sztuk przy ul. Rajskiej 12. Miejsce tętni życiem – spektakle, warsztaty, filmy, muzyka, terapia sztuką. W czasie wakacji realizowany jest projekt Lato w teatrze. Na prawdę warto przynajmniej zerknąć na ten bardzo ciekawy budynek.

 

Małopolski Ogród Sztuk, Kraków, ul. Rajska 12

realizacja 2012

projekt Ingarden Ewy Biuro Architektonicz

Montaż wykładziny - BiuroInvest

Rodzaj wykładziny - dywanowa, welurowa, kolekcja Fascynacja, fabryka Vorwerk

 

Kategorie: Realizacje

Neutralna baza

komentarzy: 0
17 Czerwiec 2016

Posadzka w projekcie architektonicznym biura to bardzo ważny punkt. To część szkieletu, na którym bardzo często buduje się wystrój wnętrza. Warto zastanowić się zatem nad doborem materiału, aby zapewnić nie tylko sukces dekoratorski, ale także ponadczasowość. Propozycją architektów w takiej sytuacji jest wykorzystanie neutralnej bazy kolorów, zawierającej: szarości, beże czy  brązy.

Wspomniane kolory dobrze jest zastosować w częściach wnętrz rzadziej wymienianych, jak podłogi czy ściany. Dla nadania charakteru pomieszczeniu wystarczy zastosować mocny kolor w rzeczach, które łatwo zastąpić. W przypadku dodatków można pobawić się nie tylko kolorem, ale także tkaninami czy formą.

W biurach, gdzie miejsce powinno sprzyjać koncentracji, należy unikać kolorów, które wprowadzają rozdrażnienie czy melancholię. Kolorystyczne szaleństwa bywają często męczące  a pierwszy efekt zaskoczenia szybko zamienia się w irytację.

Warto pamiętać, że mniej nasycone barwy powiększają optycznie pomieszczenie. Poczucie przestrzeni i świeżości uspokaja i pobudza do pracy. Kolory neutralne można dowolnie zestawiać między sobą oraz z innymi barwami. Ciekawie wyglądają w połączeniu z meblami z naturalnego drewna, z roślinami czy podłogami drewnopodobnymi. Dobrym dodatkiem są także metal i szkło.

Dostarczone przez Polflor Sp. z o.o. wykładziny z kolekcji Shaw Contract Group odnalazły się znakomicie w nowych wnętrzach firmy Maxus Poland oraz GroupM Sp. z o.o[1].  w Warszawie.

W przypadku firmy Maxus Poland, szary wystąpił w kilku połączeniach kolorów. Dobrze prezentował się zarówno w zestawieniu z czerwienią, zielenią, żółcią jak i z kolorem niebieskim.

W drugiej z wymienionych firm kolory neutralne połączono z intensywnym kolorem granatowym w pokojach i recepcji oraz z radosną, ciepłą żółcią w kuchni i jadalni.

Architektura wnętrz to sztuka iluzji. Dobry iluzjonista potrafi wprowadzić odbiorcę w zachwyt, podobnie jak architekt, który użyje odpowiednich kolorów w odpowiednim miejscu. Zachęcam do zainspirowania się.



[1] Projekt: Workplace Solutions Sp. z o.o.

 

Kategorie: Realizacje