Jak zmienią się środowiska pracy po pandemii?

komentarzy: 0
30 Sierpień 2021

Pandemia zmieniła nasze podejście do korzystania z różnych obiektów i pomieszczeń, jednak czy czeka nas aż tak wielka i gwałtowna rewolucja w naszym otoczeniu jak wieszczą niektórzy, czy raczej przyspieszą pewne trendy, którym przyglądamy się od jakiegoś czasu. Spójrzmy co będzie miało wpływ na projektowanie środowiska pracy w nadchodzących latach.

Dobre samopoczucie pracownika

Stresujący tryb życia, ciągły pospiech i przemęczenie kieruje uwagę pracowników i pracodawców w stronę szeroko rozumianego komfortu. W przypadku podłóg oznacza to przede wszystkim dostarczenie do wnętrza  produktu o wysokiej gramaturze, dobrej akustyce obejmującej izolację uderzeniową  i pochłanianie  dźwięku a także zdrowe powietrze czyli niską emisję VOC. Co raz większego znaczenia nabierają również emocje. Wnętrza, w których pracujemy mają być wygodne, ergonomiczne i jak najbardziej przypominać o tym co  wpływa na nasz dobrostan. 

Wellbeing oznacza holistyczne podejście do pracy, czyli dbanie o to żebyśmy mieli świadomość, że wszystko jest na właściwym miejscu, że mamy poczucie sensu, szczęścia w życiu i energię do działania.

Pracodawcy chcą nas w tym wspierać  stosując zasadę work life balance, czyli zachowania równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Dlatego architekci projektując wnętrza biur sięgają po produkty i rozwiązania kojarzące się z przyjemnymi aspektami życia – sjestą, przyjaciółmi, aktywnościami, przyrodą czy atmosferą domowego ogniska.

Jednym z trendów wyposażania wnętrz biurowych, który, jak przekonują nas eksperci, mocno przybierze na sile jest „like at home”. Zjawisko, które ma przenosić nas ze stresogennych miejsc pracy w przytulne ciepło domowego ogniska. Wbrew pozorom, nie jest to trudne do osiągnięcia. Podstawowymi narzędziami będą faktury, materiały i kolory, które standardowo kojarzymy z domem.

Podłogi miękkie w trendzie „like at home” to przede wszystkim stonowane, ale pełne życia płytki dywanowe. Producenci pokryć podłogowych sięgają po ciepłe kolory – w szerokiej palecie szarości i beżu, ale też nie obawiają się pasteli. Oferują płytki dywanowe o wysokiej gramaturze, miękkie, kojarzące się z ulubionym domowym dywanem, kilimem lub kocem. Zwracają naszą uwagę na płynne przejścia, dobre właściwości akustyczne oraz niską emisyjność.  Podłogi mają tworzyć bazę kojącego, otulającego wnętrza. Biuro, oprócz możliwości ergonomicznej pracy i tworzenia miejsc do interakcji, powinno dawać nam poczucie sielskości, wytchnienia i bezpieczeństwa – dokładnie tego jak czujemy się w naszych domach.

Od kilku sezonów rozwija się również  projektowanie wnętrz w duchu  „biophilic design”. Kontakt z przyrodą, otoczeniem inspirowanym naturalnymi fakturami i kolorami wnosi w nasze życie poczucie integracji i harmonii ze światem zewnętrznym.

Powyższe  procesy w najbliższych latach będą przybierały na sile, czego dowodem są badania pracownicze robione w trakcie pandemii wirusa Covid-19. Zamknięcie wielu biur  i przejście na home office, pracę zdalną na niespotykaną dotąd skalę, rewiduje na bieżąco strukturę i funkcjonowanie biur jednak nic nie wskazuje na to, żeby miały one zniknąć z rynku. Za to większą uwagę przywiązywać będziemy do wzorów i kolorów czerpiących z naturalnego środowiska, prywatnego otoczenia i przenikania się naszych światów oraz dbania o szeroko rozumiany komfort i bezpieczeństwo pracownika.

Kategorie: Design

Dodaj komentarz