Wykładzina i sztuka

komentarzy: 0
15 Listopad 2012

Bardzo często firmy produkujące wykładziny, nie koncentrują się tylko na jej walorach, właściwościach użytkowych i komercyjnych. Wspierają szczytne cele, ciekawe pomysły, sponsorują ważne wydarzenia kulturalne. Wśród firm, z którymi współpracujemy szczególną pod tym względem jest firma Vorwerk - producent wykładzin dywanowych.  Po pierwsze samo wzornictwo - do projektowania wzorów wykładzin zapraszani są najsłynniejsi architekci i designerzy, że wspomnimy chociażby Zahę Hadid.  Vorwerk współpracuje też z muzeami i artystami udostępniając swoje produkty do realizacji wystaw, instalacji artystycznych, dzieki którym tak prozaiczny produkt jakim jest wykładzina dywanowa - w sumie produkt, po którym chodzimy, który brudzimy, do którego często nie przywiązujemy wagi - urasta do rangi dzieła sztuki.

Instalacje, w których produktem kreatywnym jest wykładzina pojawiały się w Berlinische Galerien, w MARTa Museum Herford w instalacji Heike Weber  czy w MAKK – Museum of Modern Art Köln, gdzie wzór zaprojektowany przez Hadiego Teherani stanowił podstawę wystawy Von Aalto bis Zumthor. Ciekawym wydarzeniem podczas mediolańskiego Salon de Mobile Design Week 2012 była instalacja "STRIP" Jurgena Mayer'a H.  Architekt, nadrukował na miękkiej, puszystej wykładzinie wielkogabarytowe wzory bezpieczeństwa danych osobowych. Ułożone w korytarzu na 50 metrowej promenadzie pisały ciekawy i zabawny scenariusz spaceru, poszukiwania ukrytych cyfr, liter, wzorców.

Wykładziny mogą być inspiracją, lub są sposobem na realizację inspiracji zaczerpniętych z otaczającego nas świata. Są doskonałym materiałem do realizacji najtrudniejszych wyzwań projektowych. Można je dowolnie przycinać, układać, dowolnie dobierać kolory, nadrukować własny wzór, ułożyć na ścianie, podłodze czy nawet suficie. Można też łączyć wykładziny z różnych materiałów i szukać nowych rozwiązań dla posadzek i podłóg w naszych wnętrzach. Poniżej kilka przykładów ze wspomnianych wystaw.

 

Kategorie: Inspiracje

Dodaj komentarz