wykładzina do szkoły

Wielofunkcyjna przestrzeń edukacyjna - Hale Junior School

komentarzy: 0
26 Sierpień 2019

Zbliżający się rok szkolny  zmobilizował nas do przejrzenia realizacji naszych dostawców związanych z edukacją. Jak zawsze  trafiliśmy na ciekawy projekt, w którym wykorzystano płytki dywanowe Shaw Contract – tym razem z dalekiej Australii. Co oprócz ciekawych wnętrz nas zaintrygowało ? Motto przewodnie szkoły: Przygotuj się, naucz i połącz”, które doskonale znalazło swoje odwzorowanie w całej edukacyjnej przestrzeni.

Podczas pierwotnych konsultacji Hale Junior School z SITE Architecture Studio, kierownictwo szkoły jasno dało do zrozumienia, że ​​chcą stworzyć środowisko uczenia się, które odzwierciedlałoby ich edukacyjną filozofię. Gdy studium wykonalności wykazało, że istniejące budynki szkoły z lat 60. XX wieku nie spełniają kryteriów, nadszedł czas na nowy plan. Plan na przyszłość, który nie tylko reprezentuje ich filozofię, ale oddaje hołd bogatej historii szkoły.

Każdy  poziom nauki ( przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum) ma swoją wyróżnioną kolorem powierzchnię stworzoną według tego samego schematu, który zakłada  trzy kluczowe przestrzenie: duży wielofunkcyjny hol, otoczony przez mniejsze klasy i prywatne  małe przestrzenie do nauki.

„Siła w projektowaniu elastycznych przestrzeni dydaktycznych wiąże się z filozofią uczenia się Hale„ Przygotuj, naucz, połącz ”- mówi Naomi McCabe, projektantka wnętrz w SITE.

Wielofunkcyjność przestrzeni dydaktycznych umożliwia nauczycielowi przeprowadzenie hałaśliwej sesji energetycznej w holu (przygotowanie), a następnie szybkie przekształcenie przestrzeni do roli samodzielnej klasy wykładowej (nauczanie) lub mniejszych grup roboczych - warsztatów (łączenie).  Sale wydzielone są przez przesuwane szklane ściany co ułatwia komunikacje i aranżację. Dodatkowo część ścian prowadzących na zewnętrzne patio jest rolowana dzięki czemu krajobraz zewnętrzny może bezpośrednio oddziaływać na uczniów.

 „Aby uzupełnić aranżację wnętrz, wybraliśmy kolekcję Mindful Play Shaw Contract i połączyliśmy ją z Color Frame, która zapewnia żywą interakcję między ludźmi i przestrzeniami i ucieleśnia ideę zabawy w przestrzeni edukacyjnej” - mówi McCabe. Ponadto trójkątny wzór Mindful Play przypomina linię dachu szkoły i geometryczne formy z akcentującymi kolorami tworzącymi ruch. Umożliwiło to również SITE oznaczenie każdego centrum edukacyjnego i innych przestrzeni w szkole innym kolorem.

Projekt nowej przestrzeni dla Hale przygotowany przez Site zapewnił i umocnił relację między nauką i krajobrazami tworząc środowisko pełne płynnych przejść między różnymi doświadczeniami.  Szkoła nie jest zbiorem zamkniętych klas  tylko pulsującą, żywą tkanką na której mogą funkcjonować uczniowie w różnym wieku o wielu zainteresowaniach i pasjach.

Hale Junior School Perth, Australia

SITE Architecture Studio www.sitearchitecture.com.au  

Zdjęcia Dion Robeson www.dionrobeson.com.au za pośrednictwem Shaw Contract

Kategorie: Design

Bogactwo koloru z Palettone!

komentarzy: 0
19 Wrzesień 2018

Fabryka Polyflor Ltd wprowadziła na rynek nową wykładzinę homogeniczną Palettone.  Jest to wykładzina PVC dostępna w rolce o szerokości 2 metrów. Nad doborem kolorystyki zespół projektowy fabryki pracował przez kilka miesięcy szukając pomysłów w otaczającej nas przyrodzie, naturalnych i czasami bardzo ulotnych zjawiskach. Paleta 50 kolorów inspirowana jest piaskowymi wydmami, delikatnym różem nieba o świcie, ulotną miętą czy silną, soczystą śliwką. Głęboko przemyślane tonacje pozwalają projektantowi na stworzenie doskonałych przestrzeni do pracy, nauki, wypoczynku czy zabawy.

Nie bez znaczenia pozostaje również doskonała jakość wykładziny. Produkt ma pełną certyfikację, dotyczącą ekologii, bezpieczeństwa i higieny – włącznie z zastosowaniami do obiektów szpitalnych. Dodatkowo fabryka Polyflor Ltd, która czynnie uczestniczy w działaniach angielskiego stowarzyszenia na rzecz polepszenia przestrzeni życiowej osób z demencją zadbała o wskazówki dotyczące na przykład współczynnika odbicia światła LVR, półmatowe wykończenie posadzki czy łatwość czyszczenia i konserwacji. Wspomniana bogata kolorystyka pozwala uniknąć monotonii we wnętrzach przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa użytkowania pomieszczeń przez osoby starsze.

Palettone to ciekawa, kreatywna propozycja do zaprojektowania oryginalnych podłóg dekoracyjnych w szkołach, przedszkolach, centrach handlowych, szpitalach. Nie należy obawiać się też stosowania jej w biurach – może być zaskakującą alternatywą dla wykładzin dywanowych.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę http://www.polyflor.pl/produkty.html/homogeniczne/palettone

lub do kontaktu z naszymi Doradcami - doradca@polflor.pl

Kategorie: Design

Uniwersytet Monash w Melbourne - potęga komunikacji

komentarzy: 0
17 Sierpień 2015

 

Nowa siedziba  Uniwersytetu Monash w Melbourne stawiała przed biurem projektowym konkretne wymagania.

Po pierwsze – stworzenie zróżnicowanego obiektu, w którym nauczanie ma być prowadzone w sposób innowacyjny i elastyczny.

Po drugie – przestrzeń powinna wspierać koncentrację naukową studentów.

Po trzecie – projekt powinien ułatwiać tworzenie wspólnot i finalnie silnych grup zainteresowań i towarzyskich studentów.

Do wykorzystania była przestrzeń ponad 3200 mkw rozlokowanych w połączonych ad hoc 5 różnych budynkach o rożnej strukturze, funkcjach, oświetleniu i komunikacji.

 

Dlatego architekci z Jackson Clements Burrows ( JCB) uznali, że podstawą projektu będzie stworzenie wewnętrznego kampusu dzięki zaplanowaniu przestrzeni według określonych priorytetów: Komunikacja, Doświadczenia, Różnorodność, Podróżowanie, Zaangażowanie.

Połączenie między tymi cechami uzyskano poprzez stworzenie szlaku integrującego podstawowy poziom uczelni, który urozmaicono  za pomocą wielu wspólnych i indywidualnych punktów spotkań, ułatwiających nawiązywanie relacji i łączenie się we wspólnoty.

Pomieszczenia dydaktyczne, administracyjne i biblioteka są rozłożone wzdłuż całego szlaku – zaaranżowano je w faliste kształty, które mają przeciwdziałać, wymuszonej strukturą budynku kanciastości przestrzeni.

Sale dydaktyczne celowo rozproszono po całym obiekcie aby zmusić studentów do podróżowania i spontanicznych interakcji. W efekcie osiągnięto efekt miejskiego, „ludzkiego” kampusu, który zapewnia równowagę między poważnymi funkcjami dydaktycznymi i żywiołowymi, kreatywnymi reakcjami studentów.

 

Podłoga

Architekci z JCB sięgnęli po produkt, który łączyłby harmonijnie wszystkie funkcje i struktury uczelni, zaprzeczając blokowemu i liniowemu charakterowi budynku.

Na podłogach pojawiły się płytki dywanowe Hexagon Shaw Contract Group – o sześciokątnej budowie, która pozwoli kreować i kontrolować przepływ wzoru, koloru i co za tym idzie zachowań ludzi.

Szczególnie ważne okazało się osiągnięcie za pomocą tego wzoru wrażenia  krętych ścieżek, mniejszych i większych wysp komunikacyjnych, czy dywersyfikacji wagi funkcji pomieszczenia poprzez rozmycie koloru podłogi od centrum na zewnątrz pomieszczenia. Ułożono ścieżki z płytek Hexagon wzdłuż głównego szlaku komunikacyjnego, danemu typowi pomieszczeń naukowych przypisując odrębny kolor – pozwala to z daleka intuicyjnie odnaleźć drogę.

Zdaniem architektów wykorzystanie płytek dywanowych Hexagon przyczyniło się w znacznym stopniu do powodzenia całego projektu.

Kategorie: Inspiracje

Kampus Uniwersytecki w Białymstoku - wszechstronna symbioza

komentarzy: 0
27 Lipiec 2015

Lokalizacja Kampusu na terenie zajmowanym przez ogródki działkowe oraz zalesionym wskazywała na rozmieszczenie zabudowy w sposób chroniący zalesienie i istniejące warunki wodne. Przestrzeń publiczna Placu Syntezy Nauk wyznaczona jest symbolicznymi spiralami tekstów charakteryzujących dziedzinę nauki umieszczonymi na szklanych portalach oraz szklanymi tablicami z napisem "POZNANIE". Każda litera tworzona jest z tekstu filozoficznego lub teologicznego. Kulminację placu stanowi rzeźba symbolizująca "Wielki Wybuch", stojąca w kałuży wodnej, metafory powstania Życia na Ziemi. Rzeźbę wykonał Tomasz Urbanowicz, jako swobodną interpretację wytycznych architektonicznych. Budynki – kształtują przestrzeń publiczną tworząc ograniczenia i jej podział na: 1. miejską (ulice i plac) oraz 2. więzi z przyrodą 3. wnętrza dostosowane do funkcji wydziałów: Matematyki, Biologii, Fizyki, Chemii i Uniwersyteckiego Centrum Kultury.

Wnętrza tworzą wewnętrzny podział na hole wejściowe, trakty przemieszczania się ludzi i mediów technicznych oraz dowiązane do nich laboratoria, aule i inne pomieszczenia dydaktyczne. Hole wejściowe na poziomie I piętra powiązane szklanymi mostami kreują wewnętrzne więzi międzywydziałowe, a na zewnątrz dodatkowo wyznaczają Plac Syntezy Nauk.

W budynkach Kampusu zainstalowano łącznie blisko 20 tysięcy metrów kwadratowych wykładzin kauczukowych firmy Artigo Mondo.  Do pomieszczeń przyporządkowanych komunikacji, miejsc spotkań, holi wejściowych dobrano produkty z kolekcji Artigo ND – UNI i MAT o charakterze ogólnoużytkowym wzmocnione fabrycznie polimerem PRO redukującym koszty utrzymania w czystości. Pomieszczenia wymagające wykładzin podnoszących komfort akustyczny – korytarze, klatki schodowe wyposażono w wykładzinę Zeus z systemem TXL. Z kolei laboratoria wymagały wykładziny o właściwościach antystatycznych z kolekcji Zeus Ant i Granito Ant.

Ze względu na jasne, wysokie wnętrza postanowiono utrzymać i spotęgować efekt przestronności i transparentności budynków dobierając wykładziny w jasnych, neutralnych kolorach- odcieniach szarości, popieli, beżu. Koreluje to również bez problemu z otaczającą budynki przyrodą i licznymi oazami zieleni wewnątrz pomieszczeń, co jest charakterystyczne dla projektów autorstwa arch. Marka Budzyńskiego.

Kampus w Białymstoku stanowi symbiozę architektury, przyrody i nowoczesnych technologii – wykładziny Artigo idealnie wpisały się w potrzeby całej inwestycji.

Architektura:

Kampus Uniwersytetu w Białymstoku - Plac Syntezy Nauk
Adres: Białystok ul. Ciołkowskiego
Autor: "Marek Budzyński Architekt" Sp. z o.o. Al. Komisji Edukacji Narodowej 95, 02-777 Warszawa - dr arch. Marek Budzyński, arch. Krystyna Ilmurzyńska, arch. Zbigniew Badowski
Współpraca: Mateusz Herbst, Urszula Lewa, Urszula Różańska, Agata Sander
Inwestor: Uniwersytet w Białymstoku, ul. M. Skłodowskiej-Curie 14, 15-097 Białystok
Powierzchnia działki: 70000m²
Powierzchnia użytkowa: 22690 m²
Kubatura: 173500 m³
Projekt: 2009 – 2010
Realizacja: 2014

 

Rodzaj wykładziny kauczukowej

   

Artigo Zeus Z550

   

Artigo Zeus ANT Z550

   

Artigo ND-NAT M00

   

Artigo Granito ANT G305

   

Artigo ND-UNI U109

   

 Artigo BS Strong R922

   

 

   

Dostawa wykładzin: Polflor. sp. zo.o.

Montaż wykładzin: Fox Wykładziny, Kicin

Fot: Marian Chrzan ( lifemoments) lipiec 2015



 

Kategorie: Realizacje