wykładzina kauczukowa

Biura ENEXIS – zrównoważony minimalizm.

komentarzy: 0
17 Lipiec 2018

Enexis to jedna z największych firm w  Holandii zajmujących się dystrybucją energii elektrycznej i gazu. We współpracy z biurem projektowym Atelier Pro powstały nowe  biurowce w Maastricht, Venlo i Zwolle. Obiekty zbudowano z wyraźnym naciskiem na oszczędność energii: charakterystyczna, geometryczna elewacja, zaprojektowana została w sposób redukujący do minimum potrzeby ogrzewania i oświetlenia. Wszystkie trzy budynki - zbudowane w tym samym stylu otrzymały certyfikat BREEAM, uznawany za  jedną z najlepszych na świecie metod oceny środowiskowej budynków, która wyznacza standardy najlepszych praktyk w zakresie zrównoważonego projektowania, budowy i eksploatacji budynków.

Biurowiec w Zwolle, który otrzymał najwyższą notę BREEAM Excellent  usytuowany jest pośród starszych budynków operatora, na terenie o charakterze przemysłowym. Rzeźbiarskie fasady, inspirowane dziełem artysty Delft, Jana Schoonhovena  powstały z materiałów kompozytowych, które na koniec życia produktu, po demontażu mogą  zostać poddane recyclingowi. Latem kształt i rozmieszczenie okien ogranicza bezpośrednie promieniowanie słoneczne, zapewniając jednocześnie przyjemne światło dzienne do pracy przez cały rok. W całym kompleksie temperatura jest kontrolowana przez promienniki sufitowe, indywidualnie regulowane dla maksymalnej wydajności i komfortu. Oświetlenie niskoenergetyczne jest instalowane w połączeniu z kontrolą światła dziennego i wykrywaniem obecności. Wszystkie te działania doprowadziły do powstania energooszczędnego budynku. Aby uzyskać zerowy współczynnik efektywności energetycznej, ogniwa fotowoltaiczne (PV) umieszczono na dachu, co pozwala zaspokoić pozostałe zapotrzebowanie na energię. Jakakolwiek nadwyżka energii elektrycznej może być po prostu dostarczona do publicznej sieci energetycznej Enexis.

Wewnątrz budynku szczególnie wyróżnia się centralne atrium sąsiadujące z zewnętrznym ogrodem, działające jak "zielone płuca", z których można czerpać świeże powietrze do wewnętrznej wentylacji. To atrium jest również sercem budynku, wraz z patio stanowi  miejsce do integracji i spotkań formalnych i nieformalnych pracowników biurowych i technicznych. Ciekawym elementem jest również  wyraźna bryła klatki schodowej. Wnętrza biurowca utrzymane są w jasnych, spokojnych kolorach doskonale komponujących się z widokami za oknem. Pokoje spotkań i do pracy indywidualnej wydzielone są szklanymi ścianami na zewnątrz osi budynku. Te pomieszczenia wyposażono w wykładziny dywanowe, natomiast ciągi komunikacyjne, przestrzenie open space, kantyny wyposażono w wykładzinę kauczukową Artigo Kayar, która dobrze tłumi kroki i tworzy przyjazną przestrzeń.

Wszystkie nowe budynki Enexis łączą poza fasadą, konsekwentnie zaprojektowane wnętrza, pełne naturalnego światła i przenikających do wewnątrz krajobrazów. Atelier Pro udało się stworzyć przyjazne i naturalne środowisko pracy.

 

BIURA ENEXIS MAASTRICT / VENLO / ZWOLLE

Projekt  ATELIER PRO  2013-2014

Wykładzina kauczukowa  Kayar k73 - k54

Powierzchnia  6000 m2

źródła: www.artigo.com, www.atelierpro.nl

Kategorie: Realizacje

Czarodziejska Góra w La Coruna

komentarzy: 0
14 Styczeń 2016

Czarodziejska Góra ( Magic Mountain) kojarzy się jednoznacznie z Tomaszem Mannem, ale jesteśmy w hiszpańskiej Galicji i nie ma lepszego określenia na zdefiniowanie silnego związku wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej z tą krainą.

Architekci odpowiedzialni za projekt: Luis Rojo de Castro, Begona Fernandez - Shaw i Liliana Obal Diaz, mówią: Magic Mountain tworzy wegetatywną i ochronną skorupę, w której architektura integruje miasto i jego otoczenie, tak więc musielismy przy projekcie pamiętać o historii i tradycji regionu w powiązaniu ze środowiskiem naturalnym i obszarami wiejskimi.

Budynek, którego "powołaniem" jest bycie bliżej koncepcji "placu" ( stąd nazwa Agora), integruje funkcje administracyjne miasta oraz kuluralne, społeczne i rozrywkowe. Ze względu na różnorodność zastosowań Agora jest odbierana jako pudełko - ale z treścią.

Dla takiego miejsca spotkań, muzyki, kultury, o stałym, wysokim natężeniu ruchu architekci wybrali wykładzinę kauczukową Artigo UNI, która na powierzchni całego centrum gwarantuje wyjątkową odporność, obniżenie poziomu hałasu i łatwość czyszczenia.

Dodatkową wartością jest zastosowanie naturalnego, odnawialnego materiału jakim jest kauczuk  w projekcie, który ma promować w mieście idee zrównoważonego rozwoju.

Architekci tworząc Centrum Magic Mountain zaproponowali obiekt, który balansuje między rodzimą architekturą, naturalnym krajobrazem a wolumetrycznymi formami i modelowaniem przestrzeni.

Centrum Społeczno-Kulturalne ÁGORA - MAGIC MOUNTAIN
La Coruña, Galicja, Hiszpania
Rojo / Fernández-Shaw / Liliana Obal

ArtigoUNI, 10.000 m2 - pełna kolorystyka do zobaczenia tutaj
 

Kategorie: Realizacje

Kampus Uniwersytecki w Białymstoku - wszechstronna symbioza

komentarzy: 0
27 Lipiec 2015

Lokalizacja Kampusu na terenie zajmowanym przez ogródki działkowe oraz zalesionym wskazywała na rozmieszczenie zabudowy w sposób chroniący zalesienie i istniejące warunki wodne. Przestrzeń publiczna Placu Syntezy Nauk wyznaczona jest symbolicznymi spiralami tekstów charakteryzujących dziedzinę nauki umieszczonymi na szklanych portalach oraz szklanymi tablicami z napisem "POZNANIE". Każda litera tworzona jest z tekstu filozoficznego lub teologicznego. Kulminację placu stanowi rzeźba symbolizująca "Wielki Wybuch", stojąca w kałuży wodnej, metafory powstania Życia na Ziemi. Rzeźbę wykonał Tomasz Urbanowicz, jako swobodną interpretację wytycznych architektonicznych. Budynki – kształtują przestrzeń publiczną tworząc ograniczenia i jej podział na: 1. miejską (ulice i plac) oraz 2. więzi z przyrodą 3. wnętrza dostosowane do funkcji wydziałów: Matematyki, Biologii, Fizyki, Chemii i Uniwersyteckiego Centrum Kultury.

Wnętrza tworzą wewnętrzny podział na hole wejściowe, trakty przemieszczania się ludzi i mediów technicznych oraz dowiązane do nich laboratoria, aule i inne pomieszczenia dydaktyczne. Hole wejściowe na poziomie I piętra powiązane szklanymi mostami kreują wewnętrzne więzi międzywydziałowe, a na zewnątrz dodatkowo wyznaczają Plac Syntezy Nauk.

W budynkach Kampusu zainstalowano łącznie blisko 20 tysięcy metrów kwadratowych wykładzin kauczukowych firmy Artigo Mondo.  Do pomieszczeń przyporządkowanych komunikacji, miejsc spotkań, holi wejściowych dobrano produkty z kolekcji Artigo ND – UNI i MAT o charakterze ogólnoużytkowym wzmocnione fabrycznie polimerem PRO redukującym koszty utrzymania w czystości. Pomieszczenia wymagające wykładzin podnoszących komfort akustyczny – korytarze, klatki schodowe wyposażono w wykładzinę Zeus z systemem TXL. Z kolei laboratoria wymagały wykładziny o właściwościach antystatycznych z kolekcji Zeus Ant i Granito Ant.

Ze względu na jasne, wysokie wnętrza postanowiono utrzymać i spotęgować efekt przestronności i transparentności budynków dobierając wykładziny w jasnych, neutralnych kolorach- odcieniach szarości, popieli, beżu. Koreluje to również bez problemu z otaczającą budynki przyrodą i licznymi oazami zieleni wewnątrz pomieszczeń, co jest charakterystyczne dla projektów autorstwa arch. Marka Budzyńskiego.

Kampus w Białymstoku stanowi symbiozę architektury, przyrody i nowoczesnych technologii – wykładziny Artigo idealnie wpisały się w potrzeby całej inwestycji.

Architektura:

Kampus Uniwersytetu w Białymstoku - Plac Syntezy Nauk
Adres: Białystok ul. Ciołkowskiego
Autor: "Marek Budzyński Architekt" Sp. z o.o. Al. Komisji Edukacji Narodowej 95, 02-777 Warszawa - dr arch. Marek Budzyński, arch. Krystyna Ilmurzyńska, arch. Zbigniew Badowski
Współpraca: Mateusz Herbst, Urszula Lewa, Urszula Różańska, Agata Sander
Inwestor: Uniwersytet w Białymstoku, ul. M. Skłodowskiej-Curie 14, 15-097 Białystok
Powierzchnia działki: 70000m²
Powierzchnia użytkowa: 22690 m²
Kubatura: 173500 m³
Projekt: 2009 – 2010
Realizacja: 2014

 

Rodzaj wykładziny kauczukowej

   

Artigo Zeus Z550

   

Artigo Zeus ANT Z550

   

Artigo ND-NAT M00

   

Artigo Granito ANT G305

   

Artigo ND-UNI U109

   

 Artigo BS Strong R922

   

 

   

Dostawa wykładzin: Polflor. sp. zo.o.

Montaż wykładzin: Fox Wykładziny, Kicin

Fot: Marian Chrzan ( lifemoments) lipiec 2015 

Kategorie: Realizacje

Mediateka Borisa Viana - Tremblay-en-France

komentarzy: 0
17 Kwiecień 2015

Zbudowany w 1987 roku  budynek biblioteki Borisa Viana znajduje się w centrum kulturalnym i administracyjnym centralnej części Tremblay-en-France , i jest najważniejszym miejscem  imprez  kulturalnych w całym departamencie.
Ponad 20 lat później zaczęto przekształcanie budynku w nowoczesną, większą i bardziej atrakcyjną mediatekę.

Budynek obejmuje obecnie około 2000 metrów kwadratowych i oferuje prawie 65.000 książek, tysiące płyt CD i DVD, a także kilka miejsc/przestrzeni do czytania i słuchania muzyki oraz sali konferencyjnej, która może obsługiwać 50 osób.
 

Dość monotonny, ponury  i nijaki charakter budynku, o małej liczbie wejść był ze względu na małą dostępność stopniowo opuszczany i zapomniany przez użytkowników. Dodatkowym minusem była zupełna separacja od przestrzeni otaczających budynek. Zadanie  architektów z pracowni B+C Architects  polegało na  wyburzeniu części budynku, przeorganizowaniu ciągów komunikacyjnych i przestrzeni oraz zwiększeniu dostępności obiektu.  

W rewitalizacji wnętrz pomogło przede wszystkim wprowadzenie dużej ilości naturalnego światła i wykorzystaniu kolorów , które wniosły nowe życie do wnętrza.

Współtwórcą sukcesu okazała się wykładzina kauczkowa Artigo, która odnalazła swoje miejsce w tej tętniącej życiem przestrzeni. Bardzo popularna ze względu na graficzny efekt wizualny kolekcja Classic BS,  pozwoliła przenieść zwykły podział funkcji pomieszczeń na wyższy poziom designu. Spośród 20 modnych kolorów z oferty Classic BS, architekci wybrali jasny i ciepły żółty Y507 i czarny N004.
Podczas gdy pierwszy pasuje wyjątkowo dobrze do większych przestrzeni, dodając jeszcze ciepła do nasłonecznionych pomieszczeń, drugi dodał elegancji w biurach, sali konferencyjnej  i na obszarach do oglądania wideo, które dodatkowo przyciemnił.

Kauczukowe podłogi Artigo są dobrym wyborem dla przestrzeni o dużym natężeniu ruchu, ze względu na  łatwości instalacji,  redukcję hałasu, antypoślizgowość i niskie koszty eksploatacji. Jak zawsze dodatkowym atutem jest wspaniały włoski design.

Mediateka Borisa Viana - Tremblay-en-France, Francja
Data realizacji: 2010
Pracownia: B + C Architectes
Produkt: Artigo  Classic  BS
Kolory: Y 507 Helios, N004 Carbon
Ilość: 2.200 m2

Kategorie: Inspiracje